Tävlingar 2016



Datum Veckodag Tävling Klubb Ort Gren
2016-01-10 Söndag Norrskenssmällen Rundviks PK Nordmaling Luftpistol
2016-01-15 Fredag PPC-serien 2015-2016 15:e januari Skellefteå PSF Mullvaden PPC
2016-01-22 Fredag PPC-cupen Skellefteå PSF Mullvaden PPC
2016-01-30 Lördag Vinterdarren + Ungdomscup + Ranking Lycksele PK Lycksele Krut + Luft
2016-02-05 Fredag PPC 5 februari Skellefteå PSF Mullvaden PPC
2016-02-12 Fredag PPC serien Skellefteå PSF Mullvaden PPC
2016-02-13 Lördag Ungdomscup +ranking luftpistol i Dorotea Dorotea PSK Dorotea Luftpistol
2016-02-13 Lördag Inlandskampen Norsjö PK Norsjö Precision C
2016-02-15 Måndag Skellefteå PSF Årsmöte
2016-02-17 Onsdag Vintercup Sportpistol 1 (3) Skellefteå PSF Mullvaden Sportpistol
2016-02-19 Fredag PPC Skellefteå PSF Mullvaden PPC
2016-02-20 Lördag Ungdomscup + Ranking luftpistol Nysätra PK Ånäset Luftpistol
2016-02-24 Onsdag Vintercup Sportpistol 2 (3) Skellefteå PSF Mullvaden
2016-02-26 Fredag PPC Skellefteå PSF Mullvaden PPC
2016-02-27 Lördag DM luftpistol Umeå SF Umeå Luftpistol
2016-03-02 Onsdag Vintercup Sportpistol 3 (3) Skellefteå PSF Mullvaden
2016-03-04 Fredag PPC Skellefteå PSF Mullvaden PPC
2016-03-06 Söndag Fripistolcup 1(4) Skellefteå PSF Mullvaden Fripistol
2016-03-09 Onsdag Vintercup Standardpistol 1 (3) Skellefteå PSF Mullvaden Standardpistol
2016-03-11 Fredag PPC Skellefteå PSF Mullvaden PPC
2016-03-12 Lördag Kretsårsmöte+ Precision C Umeå PK Umeå C-vapen
2016-03-13 Söndag Precision A-Vapen i Piteå Piteå PK Piteå A-vapen
2016-03-16 Onsdag Vintercup Standardpistol 2 (3) Skellefteå PSF Mullvaden Standardpistol
2016-03-18 - 2016-03-20 Fredag - Söndag PPC Swedish Open Indoor Championship Umeå PK Umeå PPC
2016-03-18 Fredag PPC Skellefteå PSF Mullvaden PPC
2016-03-19 Lördag Mullvaden bana C & Luftpistol Skellefteå PSF Mullvaden Bana C/Luftpistol
2016-03-20 Söndag Fripistol Vintercup 2 (4) Skellefteå PSF Mullvaden Fripistol
2016-03-23 Onsdag Vintercup Standardpistol 3 (3) Skellefteå PSF Mullvaden
2016-03-25 Fredag PPC Skellefteå PSF Mullvaden PPC
2016-03-30 Onsdag Militär snabbmatch 1 (3) Skellefteå PSF Mullvaden Militär snabbmatch
2016-04-01 Fredag PPC Skellefteå PSF Mullvaden PPC
2016-04-02 Lördag Fripistol Vintercup 3 (4) Skellefteå PSF Mullvaden Fripistol
2016-04-06 Onsdag Militär snabbmatch 2(3) Skellefteå PSF Mullvaden Militär snabbmatch
2016-04-08 Fredag PPC Skellefteå PSF Mullvaden PPC
2016-04-09 Lördag Final AC-serien + Ranking luft AC Vindeln Luft
2016-04-13 Onsdag Militär snabbmatch 3(3) Skellefteå PSF Mullvaden Militär snabbmatch
2016-04-15 Fredag PPC Skellefteå PSF Mullvaden PPC
2016-04-16 Lördag Fripistol 4 (4) Skellefteå PSF Mullvaden Fripistol
2016-04-22 Fredag PPC Skellefteå PSF Mullvaden PPC
2016-04-29 Fredag PPC Skellefteå PSF Mullvaden PPC
2016-05-01 Söndag IPSC Träning Skellefteå PSF Mullvaden IPSC
2016-05-05 Torsdag Flygarsmällen Piteå PK Fagerbergets skjutb. Fält
2016-05-07 Lördag Fält 1 Ostvik Skellefteå PSF Ostvik Fält
2016-05-11 Onsdag Onsdagsskjutning+Hemortens Skellefteå PSF Vitberget Precision
2016-05-14 Lördag Fält 2 KM-Avapen Skellefteå PSF Ostvik Fält A-vapen
2016-05-15 Söndag Tomhylsan Nysätra PK Gumboda Fält
2016-05-18 Onsdag Onsdagsskjutning KM A-vapen + Hemortens Skellefteå PSF Vitberget KM-A-vapen
2016-05-21 Lördag Fält 3 KM C-vapen Skellefteå PSF Ostvik Fält KM-C
2016-05-22 Söndag Fältskytte Kretmästerskap B-Vapen Rundviks PG Rundvik Fält B-vapen
2016-05-25 Onsdag Onsdagsskjutning + Hemortens Skellefteå PSF Vitberget Precision
2016-05-28 Lördag Fält Kretsmästerskap A-vapen Lycksele PK Lycksele Fältskytte A-vapen
2016-05-29 Söndag Norrbotten: Vårmönstring 50m Luleå Boden 50m
2016-06-01 Onsdag Onsdagsskjutning KM Revolver +Hemortens Skellefteå PSF Vitberget KM Revolver
2016-06-04 Lördag ABC-precision Boliden PK Boliden Precision
2016-06-05 Söndag Vårmönstring Västerbotten Nysätra PK Ånäset Sport
2016-06-05 Söndag Magnumfält på Hedensbyn
2016-06-06 Måndag Fullträffen Kretsmästerskap Fält för C-vapen Vännäs PK Vännäs Fält C-vapen
2016-06-08 Onsdag Onsdagsskjutning KM C-vapen +Hemortens Skellefteå PSF Vitberget KM C
2016-06-12 Söndag Fält Kretsmästerskap Revolver Malå PSK Malå Fält R
2016-06-15 Onsdag Onsdagsskjutning KM B-vapen + Hemortens Skellefteå PSF Vitberget KM B-vapen
2016-06-17 - 2016-06-19 Fredag - Söndag Norrlandsmästerskap Umeå PK Umeå Fält+Precision
2016-06-22 Onsdag Onsdagsskjutning Skellefteå PSF Vitberget Precision
2016-06-29 Onsdag Onsdagsskjutning Skellefteå PSF Vitberget Precision
2016-07-05 - 2016-07-10 Tisdag - Söndag Nationellt SM Skåne Kristianstad Fält+Precision
2016-07-06 Onsdag Onsdagsskjutning Skellefteå PSF Vitberget Precision
2016-07-09 Lördag IPSC lycksele Lycksele Dynamiska Lycksele IPSC
2016-07-10 Söndag Fripistolcup+DM Rundvik Rundvik Fripistol
2016-07-13 Onsdag Onsdagsskjutning Skellefteå PSF Vitberget Precision
2016-07-16 Lördag Steel Challenge Gideå Gideå Steel Ch.
2016-07-20 - 2016-07-24 Onsdag - Söndag SM Sportskytte och Veteran SM Boden Sport
2016-07-20 Onsdag Onsdagsskjutning Skellefteå PSF Vitberget Precision
2016-07-23 Lördag Baksmällan Burträsk PK Burträsk Fält
2016-07-27 Onsdag Onsdagsskjutning Skellefteå PSF Vitberget Precision
2016-07-29 - 2016-07-31 Fredag - Söndag SM PPC
2016-07-30 Lördag Kretsmästerskap A-vapen Precision + C-precision Skellefteå PSF Skellefteå Precision
2016-08-03 Onsdag Onsdagsskjutning Skellefteå PSF Vitberget Precision
2016-08-06 Lördag Kretsmästerskap B-vapen Malå PSK Malå Precision B-vapen
2016-08-06 - 2016-08-07 Lördag - Söndag DM Sportskytte pistol 25/50m Luleå PK Knöppelåsen Sport
2016-08-07 Söndag Järnvägsbommen Vännäs PSK Vännäs Precision
2016-08-10 Onsdag Onsdagsskjutning Skellefteå PSF Vitberget Precision
2016-08-13 Lördag Rövarfälten Boliden PK Boliden Fält
2016-08-14 Söndag Kretsmästerskap C Rundviks PG Rundvik Precision
2016-08-17 Onsdag Kvällsprecision start 18.00 Vindeln PK Vindeln Precison
2016-08-17 Onsdag Onsdagsskjutning Skellefteå PSF Vitberget Precision
2016-08-20 Lördag Precisionstävling Umeå PK Umeå Precision
2016-08-20 Lördag Fält 4 KM Revolver Skellefteå PSF Ostvik Fält KM R
2016-08-20 Lördag Lycksele Handgun 2 Lycksele DS Lycksele IPSC
2016-08-20 - 2016-08-21 Lördag - Söndag SM Magnumfält Grovskyttarna Luleå Magnumfält
2016-08-21 Söndag Diamanten – Fält på bana Nysätra PK Ånäset Fält
2016-08-24 Onsdag Onsdagsskjutning Skellefteå PSF Vitberget Precision
2016-08-27 Lördag Fält 5 KM B Skellefteå PSF Ostvik Fält KM B-vapen
2016-08-27 - 2016-08-28 Lördag - Söndag Regionsmästerskap Nord Övre + fripistol Nysätra PK Ånäset Sport
2016-08-31 Onsdag Årets sista onsdagsskjutning på Vitberget Skellefteå PSF Vitberget Precision
2016-09-03 Lördag Fält 6 Skellefteå PSF Ostvik Fält
2016-09-04 Söndag Luft & Fripistol i Umeå Umeå Umeå Skyttesport
2016-09-11 Söndag Precision Rundvik PK Rundvik Precision
2016-10-08 - 2016-10-09 Lördag - Söndag Skyttehelg i Umeå Umeå PK Umeå Luftpistol
2016-11-04 Fredag AC-Serien Luftpistol 16-17 Västerbotten Hemmabanan Luftpistol
2016-11-19 Lördag Centralt kval luftpistol Nysätra PK Nysätra Luft
2016-11-26 Lördag Mullvaden krut och luft Skellefteå PSF Skellefteå Krut och luft
2016-12-09 Fredag PPC-serien 2016-2017 Skellefteå PSF Mullvaden PPC
2016-12-10 Lördag Smällkaramellen Norsjö PK Norsjö Krut
2016-12-16 Fredag PPC serien Skellefteå PSF Mullvaden PPC
2016-12-18 Söndag Klubbmästerskap IPSC Skellefteå PSF Mullvaden IPSC
2016-12-28 Onsdag Mellandagssmällen SPSF Mullvaden C-vapen
2016-12-30 Fredag PPC-serien Skellefteå PSF Mullvaden PPC